„Váš partner ve světě realit

Exekuce na nemovitosti – problém nebo výhoda?

V České republice se zvyšuje počet exekucí a s tím pramení i možnosti odkupu nemovitostí. Procentuálně větší část zájemců s tímto poznatkem, ztratí svůj zájem o koupi nemovitosti. Jsou zde ale i tací, kteří i po zjištění tohoto faktu, mají stále zájem a hledají východisko, jak prodej úspěšně a bez komplikací dokončit.

Kupující, který má dobré znalosti exekučního řízení, se nezalekne počáteční informace, že na nemovitosti vázne exekuci a pokračuje v získávání informací. Právě důkladné informování o situaci je zásadním bodem k úspěšnému dokončení prodeje. V případě, že Vám informace o exekuci není řečena před prohlídkou, ani během ní, je pravděpodobné, že Vám ji prodávající chce zatajit a ztrácí tím na serióznosti a doporučuje se tím od prodeje ustoupit. Jakmile jste ale dostatečně informovaní, není problém v procesu prodeje pokračovat, avšak veškeré je zapotřebí dělat za pomoci advokáta.


Díky exekuci a možnému zabavení majetku, bývají tyto nemovitosti mnohdy levnější, než jaké jsou momentálně na trhu – důvodem je čas, který má prodávající k prodeji nemovitosti – nemovitost může skončit v dražbě a stávající majitel než nemůže ovlivnit další proces prodeje, ani cenu nemovitosti – vše je v rukách dražebníku na aukci. Z tohoto důvodu je trhu menší procento zájemců, kteří cíleně vyhledávají tyto příležitosti.V případě přímé komunikace s prodávajícím je zapotřebí dát veškerou dokumentaci k prověření advokátovi, aby Vám potvrdil pravost a případně vysvětlil problematiku. Rovněž je zapotřebí mít souhlas ke zpeněžení majetku od všech přihlášených dlužníků a zároveň exekutora, který tento případ má na starosti. Dohodnutá kupní cena musí být splatná v den podpisu smlouvy k rukám exekutora, minimálně cena nemovitosti je však stanovena znaleckým posudkem. Toto je případ, kdy prodávající chce situaci řešit a spolupracuje jak s exekutorem, tak i s případným kupujícím – v takovém případě se ocitne nemovitost ve dražbě a cena nemovitosti je v rukách dražebníků. Další nevýhodou je, že pokud majitel nespolupracuje, většinou ani nemáte možnost byt vidět na prohlídce a při případném nákupu v dražbě, musíte počítat i s náklady, které budou vynaložený na případné rekonstrukce prostor.

Nákup nemovitosti s exekucí je vždy určitým rizikem, které by však měla eliminovat přítomnost advokáta, ovšem výhodná takové nemovitosti je patřičným důvodem, proč tohle riziko opomíjet. Pokud však veškeré kroky budete projednávat se svým advokátem, i za asistence svého realitního zprostředkovatele, vysoce snižujete možnost případných potíží.


David Kuňák, realitní makléř