„Váš partner ve světě realit

Hypoteční poradna

Můžu hypotéku doplatit předčasně?
Pokud chcete hypotéku doplatit nebo nemovitost zatíženou zástavním právem k hypotéce prodáváte, je nutné brát v úvahu fixaci úrokové sazby, kterou jste si při podpisu hypotéky zvolili. Délka fixace určuje období, kdy zpravidla nelze hypotéku předčasně doplatit bez toho, aby banka vůči Vám uplatnila sankci. Naopak v období konce fixace lze složit jakoukoliv sumu a úvěr tímto buď částečně nebo úplně splatit.
Co je to LTV?
Vychází z anglického “Loan to value”, česky řečeno úvěr ku hodnotě. Vyjadřuje poměr mezi výší hypotéky a hodnotou nemovitosti, která slouží jako zástava pro banku. Obecně platí, že čím nižší LTV je, tím nižší úrok od banky získáte.
Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky ?
Vyřízení žádosti o hypoteční úvěr bankou trvá cca 3-5 dní od předložení veškerých podkladů, které banka vyžaduje.
Mohu hypotékou financovat i koupi družstevního bytu ?
Ano, koupi družstevního bytu financovat také jde, ale s jednou důležitou podmínkou – musí existovat zajištění úvěru nemovitostí. Družstevní byt není považován za samostatnou nemovitost, kterou lze bance ručit, pokud není bytový dům rozdělen na jednotky v Katastru nemovitostí a tento byt není zapsán na samostatném Listu vlastnictví. Pokud není byt veden v Katastru, musí být hypotéka zajištěna jinou nemovitostí.
Počítá se mi do příjmů výživné na dítě ?
Matky (nebo otcové), které se starají samy o dítě mají možnost si do svých příjmů přidat výživné, které je posíláno druhým rodičem. Ne všechny banky ale tuto možnost dávají a nebo výživné na dítě započítávají pouze do určitého věku dítěte.
Mohu na hypotékou koupit pozemek ?
Ano lze. Většina bank má, ale nastaveny vlastní pravidla pro účel koupě pozemku.