„Váš partner ve světě realit

Jak prodat nemovitost ?

Prodej nemovitosti je pro každého vlastníka důležitým rozhodnutím, proto není radno celý proces prodeje podcenit. Pojďme se proto podívat na prodej nemovitosti zblízka.

Jako první je potřeba podívat se na celý proces prodeje z časového horizontu. Připravte si proto reálný plán nejen prodeje, ale i následného stěhování  na novou adresu. Promyslete si důkladně, jak nemovitost budete prodávat.


1. Prodejní plán

Kvalitní prodejní plán ( marketing ) prodeje nemovitosti je důležitý pro dosažení maximální možné ceny při prodeji, proto tento bod v žádném případě nepodceňujte. Realitní servery, sociální sítě, internetová prezentace, případně lokální marketing formou například okenních bannerů Vám umožní rozšířit informaci, že Vaše nemovitost je k prodeji.

Prodejní plán máme na papíře a je potřeba stanovit správnou cenu nemovitosti. Udělejte si tvz. srovnávací metodu. Zjistěte si, za jaké ceny se pohybují nemovitosti k prodeji ve Vašem okolí. Zvažte jaké plusy a mínusy má Vaše nemovitosti oproti konkurenci. Správně nastavená cena je jednou z nejdůležitějších věcí při prodeji.

  

2. Příprava nemovitosti před prodejem

Připravte nemovitost před prodejem a zajistěte její kvalitní prezentaci. Nemovitost ukliďte, snažte se ji maximálně prosvětlit. Pořiďte kvalitní fotografie, videoprohlídku. Berte na zřetel, že kupující musí Vaše prezentace nemovitosti zaujmout. Nejčastější chybou při prodeji nemovitosti je právě tento bod, pokud nedokážete oslovit dostatečné množství zájemců, kteří přijdou na prohlídku, nemůžete očekávat, že se nemovitost prodá za nejvyšší cenu.


3. Prohlídky

Prezentace připravena, cena nastavena, marketing jsme rozběhli a ozývají se nám první klienti. Připravte se proto na prohlídky. Nemovitost se opět snažte mít uklizenu, prohlídky se snažte dělat se zájemci za denního světla.


4. Kupní cena a smlouvy

Využijte svých nejlepších vyjednávacích a obchodních schopnost při jednání o ceně. V tento moment vždy platí emoce stranou. Vy chcete prodat, co nejdráž a kupující zase koupit, co nejlevněji.

Pro smluvní zajištění převodu nemovitosti (rezervační smlouva, smlouva o smlouvě budoucí kupní, kupní smlouva na prodej nemovitosti, smlouva o převodu práv k družstevnímu bytu, smlouva o úschově) můžete použít v jednodušších a neproblematických případech návrhy smluv o převodu nemovitosti a upravit je pro váš případ, u složitějších nebo rizikovějších případů Vám doporučujeme využít právní servis, vyhnete se zbytečným průtahů, které při nesprávnosti smluv mohou dosahovat i měsíců.

Zvláštní zřetel věnujte zajištění úschovy kupní ceny. Výhradně využívejte pouze těchto tří  variant : advokátní úschova, notářská úschova, vázaný účet v bance. Kupní cenu máme uhrazenu, smlouvy jsme podali na Katastrální úřad a už zbývá jen čekat na převod vlastnictví, ten dnes zpravidla trvá cca měsíc.


5. Předání nemovitosti

Vlastnictví je převedeno, ale tím celý proces ještě nekončí. Je nezbytné připravit ještě daňové přiznání k Dani z nabytí nemovitosti a podat jej na Finanční úřad. Nemovitost předáme kupujícímu, převedeme měřiče energií, případně odhlásíme nemovitost u správce objektu ( toto platí hlavně u bytových jednotek v činžovních domech ).  A nakonec odhlásíme vlastnictví na finanční úřad kvůli dani z nemovitosti.

Jednotlivé body si v následujících týdne ještě důkladně probereme bod po bodu detailně. Pokud si na prodej netroufáte sami, rádi Vám nabídneme služeb naší kanceláře a celým procesem Vás bezpečně provedeme.


autor: Tomáš Kuňák - realitní a hypoteční makléř