„Váš partner ve světě realit

Nájemné a v jaké výši jej správně nastavit

Většina pronajímatelů hledá dlouhodobého a spolehlivého nájemníka. Správně nastavená cena za pronájem zvyšuje úspěšnost tohoto hledání. Výše nájemného by nemělo být stanoveno od oka, ale mělo k němu dojít po důkladných výpočtech a analýze nájmů v lokalitě.

Jedna z variant je srovnání „mé“ nabídky s nabídkami jiných majitelů. V tomto případě by se měli srovnávat veškeré faktory, tj. dispozice prostor, patro (ve kterém se nachází), vybavenost, výměra, apod. Pokud se nájemné správně nastaví, předpokládá se, že se během brzké doby ozve více zájemců o prohlídku prostor.

Někteří majitelé podhodnotí nájemné, aby se jejich nemovitost pronajala co nejdřív – rychlý způsob jak začít okamžitě profitovat z pronájmu své nemovitosti, ale může mít za následek nižší výnosnost nemovitost. Pozdější navyšování nájmu může být problém. Podle zákona, lze navýšit nájemné 1x ročně, avšak maximálně do výše 20% během posledních 3 let.

Jsou zde ale druzí majitelé, kteří naopak nespěchají s pronájmem bytu a raději nadhodnotí cenu nájemného, aby našli „seriózního nájemníka“, který by mu jeho nemovitost neponičil. Pokud by se takový nájemce našel, je možné, žeprostory budenějaký čas využívat, ale je rovněž pravděpodobné, že po roce nájemní smlouvu již nemusí prodloužit, hlavně z důvodu toho, že v okolí mohou být nemovitosti výhodnější.

S placením nájemného souvisí samozřejmě i placení domovních služeb a energií v prostorách. Majitel se musí rozhodnout, jestli zahrne tyto poplatky do výše nájemného nebo budou stanoveny nad rámec nájemného. Ve většině případů se ale tyto poplatky platí nad rámec nájemní smlouvy – tj. nájemné + poplatky.

V případě, že si majitel neví rady se stanovením výše nájmu nebo nemá čas na důkladnou analýzu trhu a lokalit, doporučuje se využít zkušeností a znalostí na trhu prověřeného realitního poradce.Dobře stanovená cena nájemného ovlivní dlouhodobost pronájmu.


David Kuňák, realitní makléř