„Váš partner ve světě realit

Podle ČSÚ: Více se vyplatí bydlení, než-li nájem

Výše, respektive níže, úrokových sazeb má za následek, že stále více lidí má zájem o bydlení ve vlastním. Dalším z pozitivních faktorů je i lepší ekonomické situace související s růstem celé ekonomiky. Výpočty ČSÚ dokládají, že bydlení ve vlastním, není iracionální touhu něco vlastnit, ale ekonomicky výhodné jednání.

Ze „Statistiky rodinných účtů ČSÚ“ lze vyčíst, že rodiny žijící v nájemním bytě měly výdaje spojené s bydlením ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku 26% z čistých peněžních příjmů, naopak rodiny žijící ve vlastním bydlení měly výdaje o 9% nižší, čili 17%. Teoreticky tím vyplývá, že domácnosti platící si vlastní bydlení mají nižší výdaje než-li domácnosti bydlící v nájemních bytech.

Podle jednoho z členů developerské společnosti se potvrzuje, že koupit nemovitost se vyplatí nejen investorům, pro něž představují pronájmy příjmy, ale i pro lidi, kteří by chtěli bydlet ve vlastní domácnosti. Kromě nižších výdajů se investování do vlastního bydlení tato investice i zúročuje. Jako příklad můžeme uvést pražský trh s nemovitostmi - zatímco ještě před dvěma lety šlo koupit malý byt už do 2mio korun českých, nyní jeho cena neklesne pod 2.5mio korun českých. Za pouhé dva roky se ceny nemovitostí zvýšily o několik procent.


David Kuňák, realitní makléř