„Váš partner ve světě realit

Potřebujete prodat svoji nemovitost, ale máte na ní  zástavní právo ?

Koupili jste si byt a financování probíhalo, alespoň z části, hypotečním úvěrem – v dnešní době dalo by se říci již standardní věc při výši úrokových sazeb nabízenými bankovními institucemi. Nicméně postupem času jste zjistili, že nemovitost Vám nevyhovuje (velikostí, vadami o nichž jste nebyli informováni nebo stěhování z důvodu pracovních) nebo potřebujete vyřešit finanční problémy – probereme si jak postupem při prodeji nemovitosti se závazky.

Jedna z variant je prodej nemovitosti s hypotéčním úvěrem – tato varianta se ale musí probrat s bankou, u níž je současný úvěr veden, aby prozkoumala bonitu kupujícího a odsouhlasila prodej, respektive převzetí hypotéčního úvěru. V rámci bonity kupujícího se stanoví nové podmínky ze strany banky pro klienta a pokračuje se v prodeji nemovitosti. Po vzájemné dohodě prodávajícího a kupujícího se nesplacená část úvěru odečte od kupní ceny, doplatí se stávající se úvěr a kupující začne nově splácet převzatý, leč vlastní úvěr.

Další varianta je předčasná splátka hypotéčního úvěru. Smluvní strany se dohodly na výši kupní ceny, prodávající si předtím nechal vyčíslit u své banky v jaké hodnotě je zapotřebí složit finance pro doplacení úvěru, včetně penále za předčasné splacení, a tyto data se zakomponují do smlouvy o bankovní úschově (nebo advokátní úschově – záleží dohodě mezi prodávajícím a kupujícím). Vzhledem k tomu, že penále může být někdy vysoké, je třeba si tuto variantu důkladně propočítat, než být na konci prodeje nemile překvapen.

Prodej nemovitosti zatížené hypotéčním úvěrem v dnešní době není nic neobvyklého. Hypotéční úvěr rozhodně nesnižuje cenu nemovitosti, jedinou zátěží na prodeji nemovitosti je pouze časové prodleva o zhruba 2-3 týdny z důvodu zjišťování podmínek ze strany bank, oproti prodejům nezatížených hypotéčním úvěrem. Tedy prodej takové nemovitosti by neměl být příčinou nepokojů jak majitele jako prodávajícího, tak zájemce jako kupujícího.​

David Kuňák, realitní makléř