„Váš partner ve světě realit

Pražské lokality - Praha 4

O Praze 4

Do městské části Prahy 4 patří území Nusle (bez Nuselského mostu), Michle (bez Bohdalce), Podolí, Braník, Hodkovičky, Krč, část obce Lhotka, část Záběhlic a několik domů na Vinohradech. Celé území je dnes převážně zastavěno. V minulosti se tato oblast nacházela mimo hranice Prahy a tvořila zázemí města. Katastrální výměra této městské části je 24,2 km2 a při posledním sčítání zde žilo 128 060 obyvatel.

Všechny katastrální obce, které dnes tvoří městskou část Prahy 4, se až do roku 1922 nacházely mimo hranice Prahy a tvořily tzv. zemědělské zázemí města. Většina tamních obyvatel pracovala v zemědělství, hlavně v zahradnictví. Pěstovala se zde hlavně zelenina a okrasné květiny a úroda se vozila na pražská tržiště. Velká část místních obyvatel začala jezdit do vznikajících, pražských továren za prací. Postupně vznikaly i místní dílny a průmyslové podniky. Začala doba rozvoje obcí v okolí pražské metropole.

Okolí Prahy se také stalo vyhledávaným místem, kde si pražští měšťané začali stavět své vily. Většina dělníků z pražských továren byla ze vzdálenějších míst, a proto hledali levnější ubytování v příměstských obcích. Na některých místech (hlavně v Nuslích)začaly vyrůstat vícepodlažní domy s nájemnými byty. K 1. lednu 1922 bylo osídlení na dnešní Praze 4 připojeno k Velké Praze. Počet obyvatel se v této části Prahy prudce zvýšil a začaly se ve velkém stavět privátní i družstevní byty. Nově vystavěné čtvrtě byly s centrem propojeny městskou dopravou. Pomalu se začaly vytrácet rozdíly mezi obyvateli z města a nových čtvrtí. Všichni se stali Pražany.

 I když není Praha 4 centrem vzácných historických památek, také zde se najde několik vzácných staveb, které patří mezi kulturní památky. V Nuslích je to např. Kostel svatého Pankráce, venkovská usedlost Jezerka (dnes Divadlo Na Jezerce), Nuselský pivovar, vila Bělka Na Bučence. V Michlích Kostel Narození Panny Marie, Michelský dvůr, Synagoga u Michelského mlýna, Stibralova vila, Vršovická vodárna a činžovní dům s lékárnou U černého orla. V Podolí mezi kulturní památky patří Kostel svatého Michala, Hoffmannova vila, vila Františka Langera, Podolská vodárna a venkovská usedlost Neumanka.

Na území Braníku Kostel svatého Prokopa, Pivovar Braník, Branické ledárny, Maroldova vila, vila v ulici Mezivrší venkovská usedlost Zemanka a restaurace Na Křížku. Ve Lhotce je to kaplička svatého Petra a Pavla, v Krči Kostel svatého Františka z Assisi, kaple svaté Anny, Krčský zámek, Thomayerova nemocnice, venkovská usedlost Ryšánka.Kam na jídlo

Kde se dobře najíst? Kam si zajít na kafe? Nebo kde mají nejlepší zmrzlinu? Rozmanitá nabídka zahrnuje mezinárodní kuchyni a recepty z celého světa, ale nechybí ani tradiční česká jídla. Objevte, které podniky byste na Praze 4 neměli rozhodně minout.


- Restaurace -

U Bansethů

Legendární hospoda s více jak stoletou tradici. Do podvědomí Pražanů se dostala i kvůli Jaroslavu Haškovi, stálému návštěvníkovi. Na vyhlášeného flamendra (a slavného spisovatele), zde dodnes čeká jeho stůl, svědek skvělých řečnických improvizací i polštář pro alkoholem znavenou hlavu. Dnes jsme tradiční plzeňská restaurace se staročeskou kuchyní.  

Adresa: Táborská 389/49, 140 00 Praha 4, tel.: 724 582 721, web: www.ubansethu.cz


Yam Yam Vyšehrad

Restaurace Yam Yam je místem, kde máte autentickou asijskou kuchyni na dosah hůlek. Šéfkuchaři do pokrmů vkládají bohaté zkušenosti získané na cestách po Asii a jejich nadšení poznáte z každého sousta. V Yam Yam je návštěva smyslným zážitek pro všechny smysly – a proto se kromě exotického jídla a stylových drinků můžete vždy těšit i na originální výzdobu, hudbu, co vám kápne do noty a personál, kterému záleží na tom, abyste se rádi vraceli.

Adresa: Vyšehrad 1670, 140 00 Praha 4, tel.: 774 844 443, web: www.yamyam.cz


Botanic

Luxusní restaurace vhodná pro romantickou večeři, svatbu nebo oslavu výročí. Živá hudba, klidná příjemná atmosféra. Na jídelníčku zajímavé variace mezinárodní kuchyně založené na čerstvých a sezónních surovinách. Široká nabídka vín a koktejlů.

Adresa: Olbrachtova 54, 140 00 Praha 4, tel.: 241 440 504, web: www.restaurace-botanic.cz


Podolka

Příjemné posezení s jedinečným výhledem na Vltavu i na Vyšehrad v Praze - Podolí slibuje nově zrekonstruovaná nekuřácká restaurace Podolka, a to jak na zahrádce, na terase nebo ve vnitřních prostorech, celkem s kapacitou přes 100 osob. Vhodné pro pořádání různých akcí, oslav, svateb. Na jídelníčku spousta zdravých specialit.

Adresa: Podolské nábřeží - přístav 1, 147 00 Praha 4, tel.: 774 115 166, web: podoli.restauracepodolka.cz


Di Carlo

Restaurace a pizzerie Di Carlo Šeberov nabízí mnoho italských specialit, pizz, těstovin, salátů a různých druhů nápojů. V létě je k dispozici velká zahrádka.

Adresa: K Hrnčířům 96, 149 00 Praha 4, tel.: 244 402 954, web: www.dicarlo.cz


Lokál U Zavadilů

Vychutnejte si pečlivě ošetřené pivo a čerstvě navařené domácí jídlo. Pivo putuje co nejkratšími trubkami rovnou do půllitru a zůstává čerstvé až do posledního loku. Kuchaři vaří českou klasiku bez umělých dochucovadel a polotovarů, vše je z čerstvých surovin od místních dodavatelů.

Adresa: K Verneráku 70/1, 148 00 Praha 4, tel.: 244 467 448, web: lokal-uzavadilu.ambi.cz


Palatino

Pizzeria Palatino Háje je stylová italská restaurace a pizzerie Praha 4, harmonicky a moderně sladěná, v letních měsících s krásnou zahrádkou plnou zeleně. V Palatino Háje se pravidelně griluje.

Adresa: Kosmická 537, 149 00 Praha 4 , tel.: 273 130 620, web: www.palation-cz.com


El Burger Pub

Poctivé domácí burgery. Hovězí maso mleté v přesném poměru z kvalitního farmářského chovu, tak aby bylo jemné a šťavnaté. V menu naleznete nabídku s originálními americkými a mexickými recepturami. 

Adresa: Chemická 953, 148 00 Praha 4, tel.: 702 155 950, web: www.elburgerpub.cz


Dock House

Dock House je staeková restaurace, kde za použití speciální technologie přípravy masa na horkých kamenech zde chystají báječné steaky. Používají jen maso nejvyšší kvality, a tak si můžete dát steak z hovězí svíčkové plemene Charolais,  hovězího flanku z Austrálie,  vysokého roštěnce z Jižní Ameriky nebo z hangeru ze Severní Ameriky. Specialitou Dock House je telecí maso, které pochází z EKO farmy v podhůří Jeseníků. Mimo výborné steaky restaurace nabízí především šťavnaté domácí burgery z hovězí svíčkové a marinovaná kuřecí křidýlka. Z nabídky pokrmů nesmíme zapomenout na vlastní domácí těstoviny, dezerty  a originální zeleninové saláty.

Adresa: Michelská 59, 141 00 Praha 4, tel.: 261 211 590, web: www.dockhouse.cz


Arrosto

Arrosto je zaměřena především na mezinárodní kuchyni, italské speciality, pizzy, ryby, mořské plody a výběr mas. Nabízí samozřejmě také tradiční českou kuchyni. Výběr nápojů je rozmanitý, od zahraničních a českých vín přes domácí limonády po čepované plzeňské pivo.​

Adresa:  Mikuláše z Husi 1709/1, 140 00 Praha 4, tel.: 241 405 964, web: www.arrostoristorante.cz


Port62

Port62 je restaurace na lodi s výhledem na řeku a okolí, která je součástí volnočasového areálu Freestyle Park Modřany. Menu nabízí pokrmy české i mezinárodní kuchyně. Port62 lze využít pro narozeninové oslavy, dětské narozeniny, svatební menu nebo firemní večírek. Gastronomické akce a nedělní brunch patří k tradiční nabídce restaurace Port62. Pro malé strávníky se nabízí útulný dětský koutek a speciální menu. 

Adresa:  Vltavanů, 143 00 Praha 4 Modřany, tel.: 733 762 237, web: www.port62.cz


Kiin Di

“Kiin” znamená jíst a “Di” znamená dobře. Název restaurace tedy v thajském jazyce znamená “dobře se najíst” proto  každý den servírují jen ty nejčerstvější suroviny včetně exotických thajských bylin a koření, bez žádných přidaných barviv či glutamátu sodného. I přesto, že se jedná o thajskou restauraci, používájí i ostatní asijské a evropské suroviny proto, aby Vám každý den nabídli odlišné a pestré polední menu.

Adresa:  Michelská 1552/58, 140 00 Praha 4, tel.: 721 588 888, web: www.kiin.cz


- Kavárny -

Caffe Mio

Caffe Mio je kavárna s moderním designem a nabídkou toho nejlepšího, co můžete od moderní kavárny čekat. Z nabídky mimo kávu můžete ochutnat výborné zákusky a vína.

adresa: Na Pankráci 86, 140 00 Praha 4, tel: 777 117 977, web: www..caffemio.cz
Umění a zábava

Jste fanoušek filmu, divadla nebo rád navštívíte výstavu? Umění a zábava to jsou především kina, divadla, muzea a galerie, kde najdete přesně to, co hledáte. Zde je pár možností, které najdete na Praze 4.


- Divadla -

Branické divadlo

Branické Divadlo není jen standardní divadelní či kulturní prostor, ale zároveň pojem ve smyslu tradice, která se počala roku 1925, kdy jej vybudovali z vlastních finančních prostředků braničtí občané. Na jevišti divadla se za dobu jeho existence vystřídali význační činoherní herci a režiséři, mimové či hudebníci, a to nejen z české a slovenské, ale i evropské umělecké scény. Na tuto tradici chceme navazovat ve smyslu inscenační i interpretační úrovně jak jednotlivých inscenací, které budou tvořit repertoár divadla, tak ve smyslu výběru a volby plánovaných tematických projektů.

Adresa: Branická 411/63, 147 00 Praha 4, tel.: 244 461 397, web: www.branickedivadlo.eu


Divadlo Na Fidlovačce

Divadlo Na Fidlovačce disponuje hlediště s kapacitou 521 míst a má neopakovatelnou atmosféru, protože si i po rekonstrukci uchovalo ráz staropražské divadelní arény, která byla původně celá ze dřeva. V březnu 2006 zahájila svou činnost menší scéna Divadla Na Fidlovačce, výstižně nazvaná Komorní Fidlovačka. V prostoru pro 200 diváků, kde bylo před Fidlovačkou kino Morava, je ideální atmosféra pro komornější repertoár.

Adresa: Křesomyslova 625, 140 00 Praha 4, tel.: 724 123 882, 222 721 531, web: www.fidlovacka.cz


- Kina -

Modřanský biograf

Modřanský biograf je plnoformátové premiérové digitální kino podle standardu DCI. Již od roku 2011 pro Vás hraje pouze v digitální podobě apoužíváme nejmodernější zařízení k zajištění skvělého obrazového i zvukového zážitku. Nedílnou součástí digitálního vybavení kina je i 3D systém s aktivními brýlemi, který zajišťuje nejkvalitnější 3D zážitek, který je technologicky na trhu dostupný.

Adresa: U Kina 1/44, 143 00 Praha 4, tel.: 245 008 034, web: www.modranskybiograf.cz


Cinema City Galaxie

Multikino Galaxie nabízí 9 velkých širokoúhlých pláten vybavených nejlepší projekční technikou od belgického výrobce Barco, která zaručuje ostrý a jasný obraz. Ve spojení s vynikající zvukovou technikou Dolby audio systém s křišťálově čistým a dobře vyváženým zvukem si vychutnáte dokonalý filmový zážitek. K dispozici Vám bude také prostorné foyer, kde si můžete zakoupit nejen popcorn, nachos, nebo oříšky, ale i vychutnat kávu nebo zmrzlinový pohár v kinokavárně

Adresa: Arkalycká 951/3, 14900 Praha 4, tel.: 255 742 021, web: www.cinemacity.cz


- Muzea -

Muzeum pražského vodárenství

Expozice Muzea pražského vodárenství se nachází v objektu staré filtrace úpravny vody Podolí v Praze 4. Tato nová expozice byla otevřena v roce 1997. Muzeum bylo poprvé zpřístupněno veřejnosti v roce 1952. Celá expozice zachovává chronologické členění historického vývoje pražského vodárenství od prvních soukromých vodovodů z 12. století, přes vltavské vodárny renesančního období a vodárenské snahy konce 19. století, až po současné zásobování hl. m. Prahy vodou.

Adresa: Podolská 15/17, 112 65 Praha 4, tel.: 272 172 345, web: www.pvk.czFitness a relax

Jste milovníkem sportu nebo relaxace? Sportu a pohybu se můžete na Praze 4 aktivně věnovat v řadě fitness center nebo pasivně ve wellness centrech. Ve wellness lze odpočívat při masážích, ve vířivkách a soláriích.


- Fitness centra -

Ftiness Power

Moderní a klimatizované fitness centrum s posilovnou na ploše větší než 170 m2 nabízíme dostatečné množství posilovacích strojů k formování Vaší postavy. Nabídka pravidelných lekcí kruhového, kondičního, TRX a funkčního tréninku. Využít můžete rovněž solária a profesionálních masáží.

Adresa: Pujmanové 1220/6, 140 00 Praha 4, tel.: 602 259 309, web: www.fitnesspower.cz


Health & Fitness Olga Šípková

Health & Fitness Olga Šípková je klubové fitness, které provozuje  posilovnu , spinning, různé druhy aerobních cvičení,  bazén, saunu, páru, vířivku, aqua aerobik,plavání dětí, služby osobních trenérů , fitness bar, dodavatelsky také kosmetické, masérské  a kadeřnické služby, služby iridologie a služby kryolipolýzy .

Adresa: 5. května 1640/65, 14000 Praha 4, tel.: 261 174 320, web: www.sipkova.cz


Aqua Sport Club

Aqua Sport Club nabízí kurzy plavání dětí od 6 měsíců i dospělých, rodinné plavání, dětské oslavy, cvičení ve vodě, v tělocvičně i venku. K dispozici jsou 4 nerezové bazény, 25m bazén, víceúčelový bazén, brouzdaliště, tobogán, aroma a finskou saunu, parní lázeň a tělocvičnu. Aqua Club pořádá příměstské plavecké kempy.

Adresa: Plavecký areál Jedenáctka VS Mírového hnutí 2385/3, 149 00 Praha 4, tel.: 226 801 290, web: www.aquasportclub.cz

Nakupování

Ti, co propadli kouzlu nakupování, mají příležitost utratit své finance v několika  nákupních centrech, které nabízí širokou nabídku obchodů i služeb.


- Obchodní centra -

Obchodní centrum Chodov

Obchodní Centrum Chodov je koncipováno jako nový obchodně společenský komplex s širokou nabídkou obchodů a služeb, která po stránce svého rozsahu i komplexnosti nemá v České republice obdoby. V první etapě, která zahájila provoz, čeká na návštěvníky 55 tisíc metrů čtverečních s obchody, kavárnami a restauracemi, sportovním centrem i dětským koutkem a dalšími místy pro zábavu a trávení volného času. Nezbytnou součástí Centra Chodov jsou i služby denní potřeby, jakými jsou například opravny obuvi nebo rychločistírny. Moderní čtyřpodlažní areál nyní nabídne také 2600 parkovacích míst. 
Mezi největší nájemce Centra patří Hypermarket Albert, který v podlaži -1, otevřel svůj hypermarket s 13 tisíci metry čtverečními, dále pak módní značky Zara, Marks&Spencer, H&M nebo C&A, prodejna elektro Datart, parfumerie Sephora či Hervis sport a Baťa. 

Adresa: Roztylská 2321/19, 14800 Praha 4, tel.: 272 173 677, web: www.centrumchodov.cz


DBK Praha

Obchodní centrum DBK Budějovická je již více než 30 let ústředním bodem stejnojmenné stanice metra. Poprvé bylo otevřeno v roce 1981 a široké veřejnosti se představilo jako Dům bytové kultury – jedinečné centrum nábytku a dekorací v celém Československu. V roce 2006 byla zahájena rozsáhlá přestavba zaměřená zejména na bezbariérovou přístupnost a zachování původní funkce budovy v co největší a ekonomicky únosné míře. Pro zákazníky tu tak bylo otevřeno  plněsortimentní obchodní centrum, které nabízí více než 85 obchodů, 9 restaurací a 5 kaváren. Mezi nájemci nechybí supermarket Billa, módní řetězce Marks & Spencer a C&A, prodejny obuvi Baťa nebo CCC boty, dm drogerie, FAnn parfumerie, známé značky SCANQuilt, Tchibo, Fotolab, Fokus Optik, knihkupectví bux.cz, elektro Euronics, největší prodejní centrum v České republice Tescoma a unikátní obchod s dárky, bytovými doplňky a dekoracemi Superstore ve 4. a 5. patře. DBK Gastro představuje 7 provozoven rychlého občerstvení a restaurace Pizza Coloseum nebo Potrefená husa, kavárny reprezentuje známý řetězec Costa Coffee, spolu s kavárnami Gaviotta a Tchibo.

Adresa: Budějovická 1667/64, 140 00 Praha 4, tel.: 296 825 112, web: www.dbkpraha.cz


Novodvorská Plaza

Novodvorská Plaza nabízí každému něco. Příjemné nákupní prostředí podpořené kvalitní zábavou uspokojí všechna představitelná přání.
Novodvorská Plaza je hostitelem od A až do Z. Je místem pro rodinná a přátelská setkání nad kávou nebo čímkoliv dle návštěvníkovy chuti. První podlaží
nákupního centra je navrženo tak, aby splnilo všechny potřeby zákazníků v oblasti služeb. Tyto služby jim poskytnou zejména hypermarket Tesco a čtveřice hlavních nájemců (sport, móda, obuv a doplňky) a dále pak pobočky bank, drogerie, lékárna, tabák, květinářství a další služby.
Druhé podlažíje věnováno módě a doplňkům, kavárnám, občerstvení a zábavě. Casino činí toto patro pulzujícím srdcem celého nákupního centra.

Adresa: Novodvorská 1800/136, 14200 Praha 4, tel.: 225 437 100, web: www.plazanovodvorska.cz


Arkády Pankrác

Arkády Pankrác se s prodejní plochou o rozloze téměř 40.000m2 řadí k největším nákupním centrům v Praze. Návštěvníci zde naleznou především obchody s módním oblečním a doplňky oblíbených světových značek jako Gant, Calvin Klein, Sportalm, Zara, Guess by Marciano a další. Právě tento atraktivní mix řadí Arkády Pankrác mezi přední autority v oblasti módy a moderního životního stylu. Dále zde návštěvníci naleznou velký výběr spotřebního zboží a služeb, kvalitní zónu rychlého občerstvení a mnoho příjemných kaváren a restaurací.

Adresa: Na Pankráci 86, 140 00 Praha 4, tel.: 225 111 100, web: www.arkady-pankrac.cz